RLM – Fritänkande samhälle

On juli 7, 2012 by admin

r

  

PROGRAMTID: 0:56:02

* Inledningsprat * Musik * Nyheter – 12 händelser värda att uppmärksamma

* Musik * Våra tankar – Länsman: Ger råd om hur man bör och hur man inte

bör debattera mot oliktänkande / Freja: Tar upp kommentarer gällande

det första mångkulturella mötet * Musik * Ämnen som vi spånar om:

* Ammunition på planet Åkesson flög med * Munkavle på Polisen

* Pest och pina och blont hår * Folksägen: Dödsvalsen.

 

LADDA NER PROGRAMMET SOM MP3 HÄR:

http://www.mediafire.com/?hf88prna7fycc70

 

  • nyponskruv

    Jag var lite skeptiskt till “sagostunden” till en början, men de båda sägnerna du har berättat har varit riktigt härliga att lyssna till. Nostalgin sätter ju in, när man lyssnar på gamla sagor och fantiserar som när man var liten :) definitivt en keeper, den där berättelseboken!!

    Gillar verkligen era program, vanliga människor som pratar om våra mest angelägna samhällsproblem. Heder ska ni ha!

  • Normannorus

    Yay, jag fick mitt inlägg uppläst i etern!!!
    Som vanligt ett program av prima kvalité.
    En sak som jag dock gärna skulle se är att ni återger varifrån ni hämtat åtminstone några av nyheterna så att vi lyssnare själva kan läsa vidare. Nu vet jag visserligen att den undermåliga säkerheten på Jimmie Åkessons flyg stod på Nationell Idag (www.nationellidag.se/visa/default.asp?dokID=1870) och Morgan Freeman’s uttalande på Fria Tider (http://www.friatider.se/morgan-freeman-obama-ar-inte-svart), men det hade varit tacksamt att få detta redovisat tillsammans med själva nyheten.
    Det behöver inte vara för alla nyheter, men ni kan flika in sådant som “På Nationell Idag står det…”, “detta skriver Realisten.se” eller “I en artikel på SvD…” etc etc kort och enkelt tillsammans med själva nyheten.
    Detta är ju självklart inte ett måste, programmet står inte och faller med denna lilla detalj och det ska ju ske på ett sådant sätt att det blir smidigt och enkelt för er under sändningen, men då ni hela tiden vill ha feedback och kommentarer så tar jag mig härmed friheten att pracka på er detta förslag ;) Bara ett litet ödmjukt önskemål helt enkelt.

    Återigen tack för ett bra program!
    /Normannorus

  • Gabardinkostym

    Det tog ett par avsnitt, men nu är formen helt klart funnen.